Staré civilizace o kterých nic nevíme

02.11.2020

Všichni si pod pojmem první civilizace představíme většinou pouze Egypťany s jejich honosnými pyramidami, Řecko s úchvatnými sochami a chrámy či Mayskou civilizaci s neobvyklým kalendářem.

Víte však, že existovaly i další starověké národy, o většině nichž jste se ve škole nejspíš neučili? Jedna z těchto civilizací žila dokonce i na území České republiky!

Harappská kultura

Harappská kultura byla největší městskou civilizací rozkládající se od řeky Indus v současném Pákistánu až do Arabského moře a řeky Gangy v Indii. Harappská kultura měla už tehdy vypracované funkční systémy kanalizací a odvodnění pro svá města, jež byla obehnána impozantními zdmi. Tato civilizace měla dokonce už i své zubaře - vědci nalezli 11 vyvrtaných stoliček.

Bájná země Punt

Některé civilizace jsou známé pouze, protože o nich psaly jiné kultury. Jednou z těchto civilizací je i bájná země Punt. Punt bylo pravděpodobně africké království, o kterém byly nalezeny zmínky v záznamech starých Egypťanů, kteří s Punty obchodovali během vlády panovníka Chufu, jehož hrobka je největší pyramidou v Egyptě.

Kultura se zvoncovitými poháry

Kultura se zvoncovými poháry nese svůj název podle nádob ve tvaru obrácených zvonů. Nacházeli se po celé Evropě, přičemž jeden velký hřbitov o 154 hrobech se našel i v České republice u obce Hoštice na Hané. Jedná se o jedno z největších pohřebišť kultury se zvoncovitými poháry ve střední Evropě. Dle některých pramenů se tato kultura podílela na výstavbě některých částí Stonehenge.

Etruskové

Prosperující starověké etnikum Etrusků žilo na severu Itálie. Poté bylo zabráno a spojeno s Římem. Součástí jejich každodenního života byly náboženské rituály. A také velmi často věštili z vnitřností zabitých zvířat. Vyvinuli speciální psaný jazyk, zůstaly po nich luxusní hroby a Římané od nich převzali kulturu i umění - například věhlasné gladiátorské zápasy.

Království Silla

Království Silla se rozprostíralo na většině Korejského poloostrova a bylo jednou z nejdéle vládnoucích dinastií. Po nálezu velmi zachovalých kostí ženy s podlouhlou lebkou, archeologové jejich analýzou zjistili, že žena byla vegetariánka, jejíž stravou byla především rýže, pšenice a brambory. V hrobech byly nalezeny zlaté šperky a dýky.

Kultura Nok

Severonigerijská kultura Nok se vyznačovala bohatou sochařskou tradicí. Dle nálezů vyobrazení tehdejších lidí, uměli vyrábět propracované šperky, cepy a obušky. Nalezena byla i zobrazení jedinců s nemocí známou jako elefantiáza.

Vítám vás u nové rubriky mého cestovního deníku. Nejsem sice vášnivý cestovatel se snem procestovat celý svět, ale miluji Česko a její krajinu. Často cestuji na neobvyklá místa a ráda navštěvuji to, co by se klasicky navštěvovat nemělo.

Dnes vám představím 5 filmů, které by měl vidět každý podnikatel nebo člověk, co se do podnikání chce teprve pustit. Nejde o naučné dokumentární filmy, ale o komedie se špetkou humoru a nadsázky, které však namotivují k vydělávání peněz každého.

Už je to nějaký ten rok (konkrétně 2) co jsem neaktualizovala vývoj mých dvojitých bratrů. Tuhle jsem předělávala blog na našich stránkách (www.avversatile.cz) a pročítala jsem si svá stará díla - přijde mi to úsměvné.

Přečtěte si jako první, co je nového