Jak vznikla naše planeta? Bláznivé teorie o jejím stvoření

28.10.2018

Symbolické nebo mytologické vyprávění o tom, jak vznikl náš svět, se ústní tradicí předávalo z generace na generaci. Není tedy divu, že většinou v určité kultuře existuje o vzniku naší planety i několik verzí. Možná budete překvapeni, jakým bláznivým teoriím lidé věřili a někteří stále věří.

Stvoření ex nihilo

Stvoření "ex nihilo", tedy stvoření z ničeho, nalezneme v příběhu o stvoření ve starověkém Egyptě, v Rgvédě, Koránu, Bibli a mnoha dalších kulturách Afriky, Asie, Oceánie a Severní Ameriky. V těchto příbězích svět začíná existovat za pomoci dechu, slova, snu nebo pouhou myšlenkou stvořitele.

Stvoření světa z orgánů a částí lidského těla

Jedna čínská legenda praví, že v době, kdy ještě nebylo ani slunce a měsíc, bylo uprostřed prázdnoty obrovské vejce, ve kterém se narodil Pchan-ku. Za mnoho a mnoho tisíciletí vejce puklo a Pchan-ku z něj vystoupil. Z jedné poloviny vejce pak vznikla obloha a ze druhé pevná země. Pchan-ku žil několik dalších tisíciletí, po která rostl a sílil. Když zemřel, proměnila se jeho hlava ve vysoké skály, z očí se stalo slunce a měsíc a jeho krev se proměnila ve vodu. A tak byl stvořen svět.

Mayský mýtus

Součástí Mayské mytologie je mýtus o stvoření světa z částí těla první bytosti - z jejích končetin, krve, vlasů, kostí a jiných orgánů, které byly obětovány a přeměněny v zemi, oblohu, rostliny, zvířata a všechny další součásti světa.

Oficiální olympský mýtus

Všude byl Chaos. Z Chaosu se vynořila matka Země - Gáia a ve spánku porodila boha Úrana. Ten ji oplodnil deštěm a matka Země rodila dál - zvířata a rostliny. Déšť vytvořil řeky, jezera a moře.

Indický hymnus

Indický hymnus o stvoření světa zas vypráví, že všechno na zemi i kolem země - vzduch, slunce a měsíc, vzniklo z Puruši - člověka, kterého bohové přinesli jako oběť.

Móda se neustále mění. Abychom mohly jít s dobou, musíme módní trendy sledovat. Jaké oblečení bude TOP během léta 2020?
Módní trendy letošního léta přímo vybízejí k hravosti. Nemusíte být otroky módy, módu si můžete užívat ve stylu vám blízkém a přesto být IN.

Jsem přesvědčená, že každý z vás měl alespoň jednou možnost si na vlastní kůži vyzkoušet, jak funguje vír velkoměsta po pražsku.
Měli jste ale tu čest s každodenními nástrahami "velkoměsta"?!

Život s dvojčaty, hlavně tak malými jako máme my, se nepříliš probírají a cítím jako mou občanskou povinnost vás obeznámit a varovat vás, co vše vás čeká a s jakými pohromami se lze setkat.

Přečtěte si jako první, co je nového